Ana sayfa Adıyaman Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman

248
0
PAYLAŞ

Nemrut Dağı Milli Parkı Hakkında Kısa Bilgi

Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Millî Park’ın ana özelliğini teşkil etmektedir. Antiochos’un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia (Eskikale),Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Millî Park içerisinde kalan kültürel değerlerdir.

Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede?

Nemrut Dağı Milli parkı, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Çukurtaş Köyünde bulunur. Adıyaman ile Kahta arası yaklaşık 35 km’dir. Adıyaman ile Nemrut Dağı Milli parkı arası yaklaşık 77 km uzaklıktadır.

Nemrut Dağı Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için üç seçenek bulunuyor. Bunları tek tek ele almak istiyorum.

  1. Buraya özel aracınızla gelmek isterseniz tabelaları takip edip direk dağa ulaşabilirsiniz. Karadut köyüne kadar yol asfalt olup geri kalan toprak yolda ilerlemeniz gerekir.
    2. Buraya şehirler arası otobüslerle Kahta ilçesine gelip burada bir araç kiralayıp ya da turlara katılıp Milli Parka ulaşabilirsiniz.
    3. Buraya Havaalanı’dan gelmek isterseniz, Bildiğiniz gibi Adıyaman Havalimanı Kahta ilçesine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Servislerle ilçeye gelip burada devam edilebilir.

Nemrut Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti

Nemrut Dağı Milli Parkı, Giriş ücreti 10 TL’dir. Tek biletle Nemrut Dağı Antiochos tümülüsü ve Arsameia kenti gezebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here