Ana sayfa Adana Misis Mozaik Müzesi, Adana

Misis Mozaik Müzesi, Adana

280
0

Misis Mozaik Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

Misis Mozaik Müzesi, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde,1959 yılından beri faaliyette olan ve içinde Misis Antik Kenti’nden kalma, 4.yüzyıl sonlarına ait bir tapınağın zemin mozaiklerinin sergilendiği müzedir.Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlıdır. Adana’ya 26 kilometre uzaklıktadır.

Misis Antik kenti sınırlarıiçerisinde yer alan bazilikaya ait zemin mozaikleri 1956 yılında MisisHöyüğünde kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortayaçıkarılmıştır. Höyükten çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla müze kurulmuştur.Bizans devrine ait mozaiklerde Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlarbetimlenmiştir. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmışbir kümes ve etrafında Nuh Peygamber’in tufanda gemisine aldığı 23 adet kuş vekümes hayvanları, bu grubun etrafında ise vahşi ve evcil hayvanlar yer almaktadır.

Misis Mozaik Müzesi Nerede?

Misis Mozaik Müzesi Adana İl merkezine 26 kilometre uzaklıkta; Yüreğir ilçesinin Yakapınar beldesinde yer almaktadır.

Misis Mozaik Müzesi Nasıl Gidilir?

Yüreğir ilçe merkezinden Yakapınar beldesine giden toplu taşıma araçları ile Misis Mozaik Müzesine ulaşabilirsiniz.

Misis Mozaik Müzesi Ziyaret Saatleri?

Misis Mozaik Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın her günü yaz aylarında 09 00 ile 19 00; kış aylarında 08 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Misis Mozaik Müzesi Giriş Ücreti?

Misis Mozaik Müzesinde giriş ücretsizdir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here